wtorek, 11 marca 2014

Geniusz - Graham Masterton

geniusz kryminał

Dawno na moim blogu nie było recenzji książki. Tym razem wybrałam książkę w ramach współpracy z http://www.replika.eu/.

OPIS: W 1942 roku grupa Japończyków dokonuje zuchwałego porwania pewnego naukowca. Wydarzenie to odbije się echem ponad pół wieku później, kiedy to młody, spokojny, niedoszły muzyk Micky Frasier dokona heroicznego czynu i uratuje napadniętego przez dwóch zbirów doktora od niechybnej śmierci. Ocalony mężczyzna jest kimś wyjątkowym, geniuszem w każdej dziedzinie, a spotkanie z nim całkowicie odmieni przeciętne dotąd życie Frasiera. Doktor jest wynalazcą metody znacznie poprawiającej funkcjonowanie ludzkiego mózgu i w ramach podziękowania postanawia podzielić się głęboko skrywanym mrocznym sekretem ze swoim wybawcą. Poznawszy go Micky wplącze się w przerażającą aferę zagrażającą życiu jego samego i najbliższych mu osób.


MOJA OPINIA: Nie wiem co mnie podkusiło, żeby sięgnąć po kryminał :) zawsze uciekałam od tego rodzaju filmów więc myślałam, że podobnie będzie z książkami. Postanowiłam jednak dać szanse książce i przeczytać 50 stron, w razie Wu skończyć ją miał mój mąż. Przeczytałam więc pierwsze 50 stron i przepadłam!

Książka opowiada o tym ile człowiek jest w stanie zrobić żeby poznać receptę na zostanie geniuszem. Okazuje się, że nic nie przychodzi łatwo. Wszystko ma swoje dobre i złe strony. Główny bohater pewnego zwykłego, szarego dnia postanawia bezinteresownie pomóc innemu człowiekowi, który jest przetrzymywany wbrew swojej woli. Niby wszystko jest ok ale dobry uczynek nie pozostaje bez echa. W tym momencie zaczyna on się wplątywać w coraz większe tarapaty. Powierzchownie propozycja jaką dostaje wydaje się bardzo atrakcyjna. Postanawia z niej skorzystać, trochę z ciekawości, trochę chcąc zrobić komuś kolejną przysługę. Niestety z czasem odsłania coraz więcej ukrytych w niej wad. Pojawiają się pierwsi zabici ludzie, spisek, ucieczka i ogromne pieniądze. Tajemnicza substancja, która czyni go geniuszem jest trudna do wyprodukowania. Mimo to każdy chce ją mieć, poznać jej działanie, za wszelką cenę.

Książka pokazuje jak zmienia się człowiek kiedy nagle staje się inteligentny. Czy nadal obecna dziewczyna i przyjaciele są ciekawi czy szuka nowych na miarę swoich możliwości i IQ. Okazuje się, że powrót do szarego codziennego życia nie jest już możliwy.

Akcja toczy się dość szybko, nie znajdziemy tutaj nudnych opisów nic nie wnoszących do sprawy. Książkę czyta się łatwo i szybko, aż człowiek nie może się doczekać co będzie dalej. Na przekór swoim wyobrażeniom książka była jak dla mnie świetna. Zawiera ona zaskakujące zakończenie a jednocześnie daje wiele do myślenia. Co by było gdybym znalazła się na miejscu głównego bohatera ? Już się nie mogę doczekać kolejnego kryminału!

16 komentarzy:

 1. Kryminał.. nono coś dla nas:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Mastertona, pisze tak, że znika wszystko wokół :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba spodobała by się mojej Mamie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś łykałam wszytko Mastertona - mam do niego dużą słabość

  OdpowiedzUsuń
 5. niestety nie mam czasu na czytanie książek ,ale ta z pewnością zaciekawiłaby mnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że książka przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja tez nie bardzo lubię czytać kryminały ,ale jak tak ładnie ją zachwalasz to może spróbuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. nie słyszałam o tej książce i raczej nie jest to to co lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam Mastertona! Mam kilka jego książek:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za czytaniem książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja bardzo lubię kryminały, więc i ten z chęcią przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przepadam za kryminałami.. Ale Mastertona lubię, też zawsze przepadam nie wiadomo kiedy :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam już jakieś książki tego autora, tej akurat nie ale dobry kryminał zawsze fajny, bardzo lubię ten gatunek :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja za kryminałami nie przepadam:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl