sobota, 2 sierpnia 2014

Droga do samozależności - Jorge Bucay Replika
OPIS: Ta książka nie jest poradnikiem. Bucay wciąga czytelnika w rozmowę. Ta książka to jednocześnie monolog, wykład, prowokacja i dialog, napisana prostym językiem, opatrzona jak zwykle u Bucaya przypowieściami i historiami. Mówi o tym, co możemy zrobić dla siebie, żeby nasze relacje były pełniejsze i dawały satysfakcję, żebyśmy sami mogli pełniej żyć. Nie zastąpi psychoterapii, ale pozwoli czytelnikowi wejść na drogę zrozumienia samego siebie.

Zależysz tylko od siebie:
Zależysz od dorosłego, który jest w Tobie i który musi zająć się dzieckiem, którym nadal jesteś.
Droga do samozależności to droga do przejęcia kontroli nad samym sobą.
Książki z serii Drogowskazy mają służyć tym, którzy gubią się gdzieś po drodze, albo tym, którzy wybierają drogę na skróty.

Cztery składające się na cykl książki to drogowskazy, które od zrozumienia pojęcia samozależności prowadzą przez spotkanie
z drugim człowiekiem, pomagają zaakceptować ból w drodze przez łzy, a wszystko po to, żeby w końcu wskazać najbardziej upragnioną drogę, drogę szczęścia.

MOJA OPINIA: Książka opowiada o samozależności. Choć całkowita samozależność nie jest możliwa, bo na przykład po narodzinach małe dziecko potrzebuje opieki, jest zależne od innych - to w wielu dziedzinach powinniśmy dążyć żeby stać się samozależni. Nie powinniśmy pytać innych jaką decyzję mamy podjąć, boimy się odpowiedzialności za nasze postanowienia. Nikt za nas nie przeżyje naszego życia. Autor stara się przekonać nas do własnych osobistych przemyśleń i do stawienia czoła światu i przeciwnościom. W trakcie czytania napotykamy kilka przykładów dających wiele do myślenia, historii, które są dla nas świadectwem i przykładem. Nie wiem czy ta książka jest w stanie zmienić całkowicie patrzenie nasze na świat ale na pewno daje do myślenia, jakby popycha ku samodzielności.

Mimo, że ostatnio nie miałam czasu na czytanie to pochłonęłam ją bardzo szybko. Książka jest pisana prostym językiem, bez naukowych pojęć czy wymądrzania się czy naukowego bełkotu , daje wiele inspiracji i pomysłów na zmianę życia. Polecam :)

Dostępna tutaj http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=444

7 komentarzy:

 1. Ostatnio lubię czytać, ale to chyba nie książka "poradnik" w moim guście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. typowy poradnik nie, ale skłania do wielu przemyśleń i inspiruje :)

   Usuń
 2. życie jednego człowieka jest jak puzzel. zazębia się z innymi ludźmi. niezależność nie jest możliwa w 100% zgadzam sie.

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś poradników nie lubię czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie rozwojowe książki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl