czwartek, 30 maja 2013

Kosmetologia Estetyczna - kwartalnik dla profesjonalistów


Bardzo się cieszę, że otrzymałam do recenzji dwa numery wspomnianego kwartalnika :) Jeden numer kosztuje 14,90 zł i można go nabyć w empiku. Jest to bardzo fachowa gazeta, każdy numer ma około 140 stron. Przykładowy spis treści składa się z kilku części: Kosmetologia, Dietetyka, Aparatura, Wywiad, Dezynfekcja, Edukacja i Artykuły naukowe.

Powiem szczerze, że gazeta całkowicie różni się od gazet, popularnych i reklamowanych. Każda strona jest maksymalnie zapełniona tekstem, obrazek jeśli się już na niej pojawi wg mnie zajmuje góra 10-20% całej strony. Z artykułów możemy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, które zostały odkryte na podstawie najnowszych badań naukowych. Mamy więc dostęp zarówno do świeżych informacji i odkryć jak i do ich źródeł. Pod każdym artykułem naukowym jest Literatura, z której autor czerpał wiadomości. Są też reklamy najnowszego sprzętu do zakładów kosmetycznych i nie tylko.

Najbardziej zainteresował mnie artykuł "Ochrona przed promieniowaniem słonecznym". Prócz podstawowych informacji na temat tego jakie istnieją typy promieniowania, co to jest spf i jakie wyróżniamy fltry dowiadujemy się wiele ciekawych rzeczy.
Okazuje się, że już 15 minut oddziaływania światła słonecznego na skórę pokrywa nasze trzydniowe zapotrzebowanie na witaminę D, nawet jeżeli przebywamy w zacienionym miejscu. Opalona skóra potrzebuje aż 4 tygodni żeby przybrać ponownie swoją pierwotną barwę. Nowe komórki przemieszczają się z głebszych warstw skóry aż do naskórka. Mijają aż 72 godziny zanim rozpocznie się produkcja ochronnych pigmentów skóry.
Najbardziej niebezpieczne jest promieniowanie UVA, które nie tylko uszkadza komórki naskórka, ale też głębsze warstwy skóry. Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, niezależnie od pogody czy pory roku. Wskaźnik IPD lub PPD są to wskaźniki zdolności kosmetyku do ochrony przed UVA. 

Niestety na wielu kosmetykach widzimy tylko SPF czyli stopień ochrony przed UVB, nie ma zaś IPD czy PPD odpowiedzialnych za UVA.

Ostatnio szkoccy naukowcy z Glasgow opracowali opaski, które pod wpływem promieni UV będą zmieniały kolor informując że dalsze opalanie będzie grozić oparzeniem. Zaś australijscy naukowcy odkryli, że mężczyżni są 3 krotnie mniej odporni na promieniowanie UV niż kobiety. Powinni zatem używać 3 krotnie wyższej ochrony przed UV.

Obecnie z kolei trwają badania nad wykorzystaniem w kosmetyce różnego typu ziół i substancji używanych przez ludność Ameryki Południowej, Afryki i Australii - jak wiadomo tam jest największe nasłonecznienie;) Trwają też badania nad pozyskaniem z roślin substancji, które spełniałyby role filtra UV.

15 komentarzy:

 1. Nie znam tego kwartalnika, miłego czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o recenzje dla Kosmeland, to wysyła się je e-mailem.
  TUTAJ szczegóły jak to ma wyglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze, fajne pismo - nie znam a lubię tematykę. Zerknę w Empiku przy okazji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się, że to ciekawa pozycja wydawnicza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze słyszę, ale ciekawie się zapowiada. :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto poczytać ,bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytywałam kiedyś. Warta polecenia :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja właśnie zakupiłam prenumeratę tego czasopisma, 4 numery to 58 zł. na cały Rok i nie muszę się martwić, że któregoś numeru zapomnę kupić.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl