piątek, 12 lipca 2013

Blumat - system nawadniania roślin domowych i nie tylko

Jakiś czas temu w ramach współpracy z http://blumat.pl/ otrzymałam do przetestowania osmotyczny system nawadniania roślin domowych i nie tylko. W sumie 3 zestawy systemów.

Idealna sprawa podczas wyjazdów, kiedy nie ma kto nam podlewać kwiatków :)

Pierwszy i drugi zestaw służy do nawadniania roślin domowych. Różnią się jedynie wielkością stożka ceramicznego. Większy stożek wkładamy do dużej doniczki, mniejszy do małej.

Stożek ceramiczny napełniony wodą wkładamy do doniczki, zaś wężyk, który odchodzi od stożka wkładamy do pojemnika z wodą. Dzięki temu roślina jest cały czas nawadniana, zgodnie z jej zapotrzebowaniem.

Każdy z nas wielokrotnie zadawał sobie pytanie ile wody potrzebuje paprotka czy inny kwiat ? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie, ale prawdę powiedziawszy nikt tego dokładnie nie wie. Możemy oczywiście stwierdzić, że kaktus potrzebuje jej mało a azalia dużo. Co to jednak oznacza? Jaka jest różnica pomiędzy mało a dużo? Ponieważ nie jest to sprawa prosta wielokrotnie zdarzyło się nam nalać zbyt dużo wody zatapiając roślinę albo kompletnie ją zasuszyć, gdyż podlewamy za rzadko i zapominaliśmy o tym, kiedy ostatni raz nalaliśmy wodę.

Dodatkowo tak modny dziś zwyczaj umieszczania doniczek w ceramicznych osłonkach utrudnia sprawdzanie, kiedy jest właściwy czas na podlewanie. Nawet, jeśli ktoś posiada "rękę do kwiatów" i sprawdza wilgotność dotykając ziemi to trudno jest oszacować wilgotność wiązki korzeniowej. Spodnia część doniczki jest niewidoczna w ciemnej osłonce i okazjonalne kontrolowanie często skutkuje zatopieniem rośliny. W konsekwencji procent martwych roślin takich jak: figowiec beniamina, azalia, cyklamen, palma, kaktus, fiołek alpejski czy orchidea jest bardzo duży. Rozwiązaniem problemu jest automatyczne nawadnianie!

Blumat dla roślin domowych jest prostym dystrybutorem wody dla roślin o niskim zapotrzebowaniu na wodę. Inaczej niż w Tropf Blumat woda jest pobierana z wybranego naczynia i dostarczana bezpośrednio przez ceramiczny stożek za pośrednictwem cienkich rurek nawadniających. Jest to idealne źródło wody dla roślin na twoim parapecie. Może być używane podczas wakacji jak i przez cały rok.

Poniżej z kolei system nawadniania doniczek (roślin) ogrodowych lub balkonowych itd. W tym wypadku musi być dojście do kranu, do którego podłączymy wąż. Od węża odchodzą ceramiczne stożki, które wkładamy do kwiatów.

A teraz trochę teorii :)

Każda jednostka Tropf Blumat jest czujnikiem i kroplownikiem jednocześnie. Siła suchej ziemi do wysysania wody powoduje pobranie wody z glinianego stożka kroplownika i wytworzenie w nim próżni. Membrana zintegrowana w głowicy połączonej ze stożkiem transformuje próżnię na zredukowane ciśnienie na rurki kroplownika, co powoduje ich otwarcie i kapanie wody.

Po pewnym czasie grunt jest wilgotny i stożek jest w stanie zassać wodę z powrotem od otaczającej go ziemi. Próżnia znika, a rurki kroplownika zamykają się. Woda przestaje kapać. Żaden zewnętrzny kabel ani żadne źródło elektryczne czy też komputerowe programowanie nie są potrzebne do działania systemu. Właściwa ilość wilgotności potrzebna każdej indywidualnej roślinie może być modyfikowana dzięki możliwości zmiany ustawienia znajdującej się na głowicy kroplownika Tropf-Blumat śruby regulacyjnej. Zwykle raz uregulowany system nie wymaga późniejszych zmian.

Odkręć głowicę nawadniającą, a następnie napełnij
kroplownik po brzegi wodą.
Napełnianie ceramicznego stożka Tropf-Blumat wodą
Dokręć mocno głowicęDokręcanie głowicy
Zanurz wszystkie kroplownikina 1 godzinę.
W tym czasie podlej ziemię w tradycyjny sposób
Namaczanie kroplowników Tropf-Blumat
Włóż kroplowniki do ziemi, w odległości jeden od
drugiego 20 do 25 cm. Połącz je ze sobą.
Gdy wszystkie kroplowniki Tropf-Blumat zostaną połączone, podłącz i odkręć źródło wody.
Podłączanie kroplowników Tropf-Blumat do węża doprowadzającego wodę
Wyreguluj kroplowniki Tropf-Blumat w taki sposób,
aby woda przestała kapać. Dokręć brązową śrubę regulacyjną o dodatkowe dwie strzałki zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przekręcenie śruby w prawo zmniejszy dopływ wody, natomiast w lewo zwiększy. Po uregulowaniu poziomu wilgotności będzie on utrzymywany na stałym poziomie.
Regulowanie kroplowników Tropf-Blumat


11 komentarzy:

 1. kochana, pisalam Ci ostatnio czy dalej masz ochote na to spotkanie? odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój system nawadniania roślin = woda + dzbanek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to jest głównie po to jak wyjedziesz żeby roslinki nie zdechły :)

   Usuń
 3. fajne, dla mnie bardzo przydatne, bo ja mam problem z pamiętaniem o kwiatach:P

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatna informacja. W czasach upałów dobrze wiedzieć że są takie urządzonka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam Blumata 1,5 roku i sprawdza się świetnie. Oprócz pilnowania tego żeby miał dostęp do wody (mamy duża beczkę wiec dolewamy wody co 2 tyg) nie trzeba nic przy tym robić i to podoba mi sie najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Też korzystam z Blumata! Nie w domu, a na tarasie, mam system 3-metrowy na wszystkie roślinki w doniczkach. Fajna sprawa, trzeba tylko źródło wody uzupełniać i działa bez zarzutów.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl