środa, 4 marca 2020

Agata Bizuk. Zielona 13
OPIS: Autor: Agata Bizuk
Liczba stron: 304
Okładka: miękka
Format: 135 x 205 mm
ISBN: 978-83-8172-294-0


Witaj na Zielonej 13!

W przedwojennej kamienicy mieszkają ludzie, którzy na pozór doskonale się znają. Szczepan wciąż jeszcze nie pozbierał się po odejściu żony. Aldona rozkwita u boku znacznie młodszego mężczyzny. Radeo marzy o wielkiej karierze aktorskiej. Mariolka szuka swojego miejsca w świecie, a międzyczasie dorabia jako pani do towarzystwa. Roman nawet nie próbuje walczyć ze słabością do mocnych trunków, a Krzysztof i Elwira oczekują pierwszego dziecka i marzą o własnym mieszkaniu.

Gdy na parterze kamienicy wbrew woli mieszkańców powstaje sklep monopolowy, sąsiedzi jednoczą siły. Wówczas okazuje się, że tak naprawdę nic o sobie nie wiedzą. I że wielkie życiowe zmiany mogą zaskoczyć nas w każdym momencie…MOJA OPINIA: Tak dawno nie czytałam wciągającej książki. Oto i ona. Dosłownie czyta się ją jednym tchem bo ma wszystko co powinna. Jest wciągająca, ciekawa, zaskakuje na każdym kroku. Do tego bawi i powoduje szczery, niewymuszony uśmiech na twarzy. Każdy z bohaterów ma w sobie coś ciekawego czy to zwykły policjant, czy pani lekkich obyczajów Mariolka czy też starsza Pani, która mieszka samotnie i wstydzi się swoich uczuć. 

Okazuje się, że ludzie kompletnie z marginesu też mają coś w sobie, są potrzebni, potrafią stanąć na wysokości zadania i spełniać się w nowej roli znakomicie. 

Najbardziej wciągnął mnie wątek ciążowy gdzie chodzi o ciążę mnogą i to jest dla wszystkim wielkim zaskoczeniem z tatusiem włącznie. Im dalej w las tym gorzej w pozytywnym tego słowa znaczeniu. No cóż jakoś się muszą te osoby przygotować na przyjście potomków.

Ciekawy jest też wątek założenia biznesu alkoholowego w dość szemranej okolicy. Sklep monopolowy wydaje się nie mieć tutaj racji byty, zwłaszcza jeśli ludzie biorą na zeszyt. Ten wątek też zaskakuje i nawet trochę wzrusza. 

Pojawia się też wątek z teściową, która nie ma ochoty być babcią bo na głowie ma nowego amanta i chce korzystać z zżycia. 

Jak wiele może się wydarzyć na Zielonej 13 - jak wiele ciekawych sytuacji i wspólnych wątków. To jest książka, która spokojnie mogłaby mieć drugą część, a nawet kolejne. Pochłonęłabym je równie szybko. Wspaniała, idealna na poprawę humoru. Z nią nie można się nudzić, każda strona przynosi coś niesamowitego. 

Dodatkowo kryje w sobie przesłanie, a nawet kilka. Daje sporo do myślenia. Zdecydowanie warta przeczytania - właściwie dla każdego. 

Znacie ?

11 komentarzy:

 1. Myślę, że i mnie mogłaby mocno wciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze słyszę o tej książce, ale napisałaś tak intygującą recenzję, że przy okazji na pewno sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa pozycja, chętnie kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej książce, ale Twoja recenzja bardzo mnie zachęciła do jej przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam kiedyś o tej książce, chętnie ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie są to moje klimaty książek, po które aktualnie sięgam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam i raczej nie przypadłaby mi do gustu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie jestem zainteresowana lekturą tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba dla mnie by by lo trochę hmmm monotonna?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl