niedziela, 19 grudnia 2021

Ajurweda - czyli co, gdzie i jak?

 Ajurweda zaczyna być coraz bardziej modna jeśli można to tak powiedzieć. Ajurweda dotyczy ciała, umysłu oraz ducha. Chcemy zatem działać holistycznie żeby poznając siebie żyło nam się jak najlepiej. 

Często ludzi interesuje wszystko co dotyczy ciała czyli zioła, masaże, olejowanie ciała. Interesują je też gotowe produkty, a tak naprawdę nie ma drogi na skróty. Generalnie wszystko co dotyczy ciała jest ciekawe, ale to za mało żeby poczuć się w pełni bardzo dobrze. Jak wiecie ciało to tylko mała części ajurwedy. Warto się nad tym zastanowić i zastosować coś co zadziała na nas z wielu stron, holistycznie czyli również wziąć pod uwagę inne sfery. 

Jest wiele kursów, które przybliżają daną osobę do ajurwedy. W związku z tym co napisałam wyżej nie wystarczy zapytać o to co dana osoba je, co pije, ile godzin śpi i ogólnie jak działa dany układ pokarmowy konkretnej osoby. Istotne jest oczywiście też jak często korzystamy z toalety itd. Jednak ważne jest to nie tylko to ale również inne aspekty takie jak - o czym dana osoba myśli, jaką ma samoocenę, jakie myśli chodzą jej po głowie - nie tylko w odniesieniu do samego siebie ale też do innych osób. 

Ajurweda pochodzi z Indii. Nie są to tylko ciepłe rejony, ale także z tych zimnych części kraju gdzie są góry Himalaje. Wiele roślin stosowanych w ajurwedzie pochodzi właśnie z tych zimnych rejonów.  

Kiedy już poznamy ajurwedę będziemy nie tylko wiedzieć jak się odżywiać ale także z kim się zadawać, kogo unikać i jak żyć w zgodzie ze swoim ciałe, a także umysłem i duchem. Ajurweda przeniknęła do Europy mimo, że jest przecież z dalekiego kraju. Wiele mądrości tradycyjnych, które są głoszone przez nasze babcie potwierdzają się z ajurwedą i widzimy w tym wspólne spójne cechy. 

Zwykle w Indiach ojciec przekazuje wiedzę o ajurwedze swojemu synowi. W Europie warto szukać ludzi, którzy się na tym znają. 

Ajurweda uczy, że cały świat zbudowany jest z pięciu elementów: przestrzeń, powietrze, ogień, woda, ziemia. Z nich jest zbudowane wszystko wokół nas. Jesteśmy naturą tak samo jak są nim rośliny. Te żywioły lubią łączyć się w pary. Każdy z nas jest unikalną kombinacją tych żywiołów. To są tak zwane dosze - lekarze ajurwedyjscy mogą to przeanalizować oraz nazwać. 

Ajurweda wiąże się także z umysłem więc oprócz naszej masy ciała też jest silnie związana z tym jacy jesteśmy w naszej głowie. Jak się czujemy, o czym myślimy, co myślimy o sobie. Podobno zwykle obce osoby diagnozują nas inaczej niż my sami jeśli chodzi o taką diagnozę ajurwedyjską. Oczywiście w internecie sporo znajdziecie quizów na ten temat. Warto jednak poszukać doświadczonego specjalisty.   

Ajurweda jest to ogólnie wiedza na temat uzdrawiania człowieka.  Ayu to życie natomiast weda to nauka, wiedza. 

Mnie jakiś czas temu najbardziej interesowała ajurwedyjska pielęgnacja ciała. Natomiast nie miałam pojęcia, że tak naprawde to tylko cząstka całości. Warto też poznać inne konteksty żeby czuć się lepiej. Można skorzystać z różnych pomysłów ajurwedyjskich żeby żyć lepiej i czuć się lepiej we własnym ciele. Warto z ajurwedy wyciągnąć wszystko co jest dla nas dobre, wyciągnąć coś co sprawi, że będzie nam się żyło lepiej - jak żyć i czuć się lepiej - warto poznać ajurwedę dla siebie samego. 

Każdy z nas jest odrębną jednostką, natomiast mamy dużo współnych cech i razem tworzymy jedność. Ważne wobec tego pielęgnować tą jedność i dawać innym też szacunek i dobro. 

Wiele ciekawych informacji oraz produktów można też zamówić w sklepie https://devaharmony.com/pl/  muszę przyznać, że nie miałam świadomości jak dużo ciekawych produktów można zamówić i jak wiele można się dowiedzieć na temat ajurwedy. 

Post jest sponsorowany. Dajcie znać czy znacie ajurwedę czy jakas konkretna dziedzina Was szczególnie interesuje i chcielibyście zgłębić te wiedzę w najbliższym czasie. 
8 komentarzy:

 1. Działanie holistyczne jest bardzo ważne. Muszę koniecznie zajrzeć na tę stronę.

  OdpowiedzUsuń
 2. I have never heard about it before.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stosowałam kiedyś ajurwerdyjskie masło do ciała z Planet Spa z Avony:) Fajnie było się dowiedzieć z Twojego wpisu czegoś więcej o tym zagadnieniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat bardzo mnie interesuje i dużo czytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresował mnie temat ❤

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl