czwartek, 7 grudnia 2023

Balustrady na schody wewnętrzne – jakich materiałów używa się obecnie?

 


Balustrady na schody wewnętrzne – jakich materiałów używa się obecnie?

Schody w domu są zazwyczaj głównym sposobem przemieszczania się między kondygnacjami. Ich projektowanie wymaga starannego podejścia, aby oprócz estetyki zapewnić wszystkim domownikom bezpieczeństwo. Podstawą wyposażenia każdych schodów są balustrady. Do ich produkcji wykorzystuje się różne materiały, a sam kształt zależy od stylu i dopasowania do klimatu wszystkich pomieszczeń. Poniżej postaramy się pokrótce opisać najpopularniejsze rodzaje balustrad stosowanych we współczesnej architekturze.

Balustrady drewniane – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Balustrady wykonane z drewna można śmiało nazwać ponadczasowymi. Były, są i z pewnością długo jeszcze pozostaną jednymi z topowych form balustrad przeznaczonych dla domu. Cechuje je pewna uniwersalność, dzięki której doskonale wpasują się w wystrój zarówno schodów drewnianych, jak i tych wykonanych z zupełnie innego surowca. To rozwiązanie solidne, trwałe i niewymagające wymiany przez dziesięciolecia. W dodatku, doskonale współgra z większością współcześnie stosowanych aranżacji – począwszy od stylu skandynawskiego, aż po wnętrza rustykalne i minimalistyczne.

Koszt balustrady często zależy od rodzaju drewna i jej konkretnego kształtu. Balustrady wykonane z drzewa bukowego lub dębowego zazwyczaj znajdują się w wyższej półce cenowej, podczas gdy olcha, modrzew czy świerk mogą znacznie mniej obciążyć nasze portfele.

Balustrady szklane – innowacyjne i trwałe rozwiązanie

Nie da się ukryć, że balustrada szklana zdołała zyskać w ostatnich latach niemałą popularność. Wszystko za sprawą swojego nienagannego i bardzo minimalistycznego wyglądu. Szklane barierki są najczęściej symbolem wnętrz nowoczesnych, w których klatce schodowej towarzyszy prosty kształt i estetyczne oświetlenie. Wiele zastrzeżeń odnośnie tej formy balustrady dotyczy jej bezpieczeństwa. Producenci, w trosce o ochronę wszystkich swoich klientów, używają do produkcji wyłącznie szkła hartowanego. Odznacza się ono podwyższoną odpornością, dzięki czemu żaden domownik nie powinien mieć obaw co do wystąpienia uszkodzeń mechanicznych.

Balustrady szklane mogą przybierać różne formy. Czasem są całkowicie wykonane ze szkła, a innym razem szklane tafle montuje się między metalowymi elementami balustrady.

Balustrady metalowe – wyposażenie pomieszczeń industrialnych

Balustrady metalowe są obecnie niezastąpione w domach lub mieszkaniach stworzonych na wzór industrialny. Mogą być wykonane ze stali malowanej proszkowo lub stali nierdzewnej. W ich przypadku mamy do czynienia z bogatą kolorystyką oraz stosunkowo niską ceną. Odnośnie kształtu, ostatnimi czasy w większości domów króluje prostota, choć zdarzają się też montaże metalowych balustrad o finezyjnych wzorach.

Takie balustrady najlepiej komponują się ze schodami spiralnymi, jednak są na tyle wszechstronne, że pasują też do większości klatek schodowych w domach. Wybór konkretnego rodzaju balustrady może być trudny, zwłaszcza bez wcześniejszego wglądu do projektu aranżacji wnętrza.


Post powstał we współpracy4 komentarze:

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl