czwartek, 25 stycznia 2024

Pierwsza wycieczka zagraniczna jak się przygotować?
Pierwsza wycieczka zagraniczna to dla nas bardzo stresujące wydarzenie. Pamiętam, jak raz pojechaliśmy do Niemiec z moim ówczesnym chłopakiem. Miała być to wycieczka typowo wypoczynkowa, żeby pozwiedzać i przy okazji odetchnąć od stresów dnia codziennego. Zdecydowaliśmy wówczas, że pojedziemy autem, bo tak najtaniej i na własną rękę. Wszystko było fajnie do momentu kiedy się rozdzieliliśmy- ja chciałam wejść do sklepu, a on musiał blisko zaparkować. Niestety miejsc parkingowych prawie nie było, więc przez dobre pół godziny jeździł w poszukiwaniu czegokolwiek. Moja ekscytacja tą wycieczką była tak duża, że zapomniałam wziąć ze sobą telefon, który zostawiłam w aucie. Tym oto sposobem po wyjściu ze sklepu wpadłam w panikę, bo ani samochodu, ani telefonu. Nie wspomnę, że mój język niemiecki był na dość niskim poziomie, więc zaczęłam chodzić po sklepach, prosząc o umożliwienie mi wykonania jednego telefonu. Niestety nikt nie chciał się na to zgodzić. Jak widać, żyję i nic mi się tego dnia nie stało, natomiast po tamtej wyprawie powiedziałam sobie nigdy więcej wyjazdów na własną rękę. 

Zarówno ja jak i moi znajomi stawiamy na wakacje z biurem podróży. Najbardziej sprawdzone mamy na ten moment ITAKA. Nie jest żadną tajemnicą, że najbardziej korzystnie wypadają wakacje w opcji last minute. W związku z tym, że do wylotu jest niewiele czasu warto pamiętać o kilku rzeczach.

Jeśli wyjeżdżamy na wakacje z biurem podróży, warto zwrócić uwagę, żeby to była znana firma. Sprawdzamy opinię w internecie czy biuro nie ma żadnych problemów z płynnością finansową. Idziemy do biura podróży oraz wybieramy miejsce, gdzie chcielibyśmy się wybrać na wakacje. W budżecie na tę okoliczność warto też pamiętać o zakupach dodatkowych takie jak stroje kąpielowe, czy jakieś ubranie, które chcemy tam zabrać w zależności od tego gdzie planujemy lecieć. Czasami wydaje nam się, że wszystko mamy, ale jak zaczynamy wyjmować z szafy poszczególne rzeczy, to można się nieźle zdziwić. Nagle okazuje się, że coś ma dziurę albo już na nas nie pasuje. Kiedy mamy do wyboru kilka hoteli warto też, dowiedzieć się jak one wyglądają, ile mają gwiazdek oraz poczytać opinie na ich temat w internecie. W biurze podróży powinniśmy móc też zobaczyć zdjęcia, jak dany obiekt wygląda czy jest przystosowany na przykład dla dzieci. Kiedy już wybierzemy termin, wiemy, z jakiego lotniska będziemy wylatywać oraz gdzie lądować. 

Jeśli na lotnisko jedziemy samochodem, wówczas ważne jest, żeby zorganizować sobie parking. Są nawet takie miejsca, gdzie obsługa przyjeżdża i dowozi nas do auta. Natomiast chyba najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest parking przy samym lotnisku. Cena zostawienia samochodu uzależniona jest przede wszystkim od konkretnego lotniska. To nasz czas wakacji dlatego warto o tym pomyśleć już wcześniej, żeby potem się nie stresować.

Bardzo ważne jest także ubezpieczenie- może być ono ujęte już w cenie wycieczki. Warto zapoznać się ze wszystkimi zapisami w nim zawartymi. Sprawdzić, czy każdy punkt jest dla nas zrozumiały oraz, czy wszystko, na czym nam zależy, jest jasno ujęte. Zwykle jest do wyboru jeden z pakietów- podstawowy, średni oraz zaawansowany. 

Polecam przed podróżą kupić sobie przewodnik czy też książkę na temat miejsca, gdzie się wybieramy na wycieczkę. Wiadomo, że możemy mieć jakieś podstawowe wiadomości na temat danego kraju — zdjęcia i opisy w folderze, ale to tylko cząstkowe informacje. W takim przewodniku często znajdziemy ciekawe obiekty, które warto zwiedzić. Dowiemy się jakie waluty są najczęściej używane. Poza tym znajdziemy w nim też przydatną mapę. 

Dla osób początkujących na pewno ciekawe będą oferty od rezydenta, żeby móc gdzieś wyjść i zwiedzić coś w bardziej zorganizowany sposób. Nie wszyscy z nich korzystają, ale ja myślę, że to dobra opcja na początek.

Bardzo ważną sprawą jest też to, żeby sprawdzić ważność paszportów i dowodów osobistych dla wszystkich członków rodziny. Osobiście znam jedną osobę, której dowód skończył się 2 dni przed wyjazdem. Niektóre kraje wymagają, żeby paszport był ważny, jeszcze 6 miesięcy licząc od daty wycieczki. 

Kolejną kwestią jest wyrobienie sobie karty EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z nią możemy udać się do publicznej placówki w razie choroby. Te karty oczywiście nosimy w portfelu i również przed wyjazdem sprawdzamy ich daty ważności. 

Dodatkowo należy sprawdzić limity bagażu podręcznego na wylot oraz powrót. Moja koleżanka zawsze kiedy planuje wylot, dokładnie waży swoją walizkę za pomocą wagi bagażowej. Najlepiej uwzględnić sobie jakiś bezpieczny margines, czyli żeby jednak nasza walizka była lżejsza o kilogram, niż powinna być. Nie ma sensu się stresować potem na lotnisku. 

Warto mieć przy sobie jakieś dodatkowe pieniądze oczywiście w odpowiedniej dla danego kraju walucie. Z uwagi na to, że lokalne restauracje czy sklepy z pamiątkami nie mają zwykle terminali płatniczych. Wygodniej i szybciej jest wtedy zapłacić gotówką na miejscu. Z doświadczenia moich znajomych należałoby mieć przy się około 400 euro na takie dodatkowe wydatki. 

Pakując swój bagaż, należy przeczytać, co można przewozić, a czego nie. Oczywiście wszelkie narzędzia nie są dozwolone, ale już kanapka czy nasze bieżące leki na podróż musimy mieć. 

To takie podstawowe informacje, o których warto wiedzieć. Ja sama planuję wyjazd z biurem podróży bo tak jest nam wygodniej. Podczas wakacji stawiam zawsze na odpoczynek - głowa ma myśleć o przyjemnościach. Tylko wtedy mam poczucie, że to dobrze wydane pieniądze. Jeśli coś moglibyście dodać do tej listy dajcie koniecznie znać w komentarzach. 

Artykuł reklamowy. 

6 komentarzy:

 1. Bardzo wartościowe porady i cenne wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zdania że z biurem podróży jest łatwiej i bezpiecznie, zwłaszcza jak się jest początkującym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Robiłam praktyki w biurze podróży, więc troszkę wycieczek zorganizowałam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo przydatny post i cenne rady przed pierwszą podróżą zagraniczną

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno poleciałam z przyjacielem do Włoch. Bardzo się bałam, że się rozłączymy i nie będę wiedziała co zrobić. Na szczęście do tego nie doszło.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo bardzo przydatnych informacji :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl