sobota, 9 marca 2024

Moje top 3 ulubione kawy ziarniste do ekspresuMoje top 3 ulubione kawy ziarniste do ekspresu


Dziś przedstawię Wam moje top 3 kaw ziarnistych do ekspresu, które najbardziej lubię. To moja subiektywna opinia - każdy może mieć inne preferencje smakowe. Zapraszam do moich przemyśleń na temat kaw. Nie przepadam za kawami kwaśnymi lub bardzo mocnymi, jestem raczej osobą, która lubi tradycyjne smaki i wypija od 1 do 3 kaw dziennie. Istnieje ponad 500 rodzajów kaw, jednak najpopularniejszymi są dwa gatunki. Mówi się, że arabica ma więcej smaków owocowych i kwasowych natomiast robusta goryczkowych. Ja zwykle wybieram kawy zawiarające arabikę. Takie smakują mi najbardziej. 

Zacznę od krótkiej historii mojego picia kawy. Otóż nigdy nie chciałam jej spróbować. Mówiłam wszystkim, że jej nie lubię, choć tak naprawdę nigdy jej nie piłam. Jest taka jedna kawa, która kojarzy mi się z moim znajomym. Był on kiedyś kierownikiem sklepu AGD i RTV. Lubiłam tam przychodzić żeby go odwiedzić i porozmawiać o sprawach codziennych. Tam właśnie widziałam ciągle tę samą kawę. Była ona w czarnym opakowaniu z napisem Pellini. Teraz nie pamiętam dokładnie jaki to był rodzaj, ale grafika i prostota opakowania zapadła mi w pamięć. Zawsze unosił się tam przepiękny zapach świeżej kawy, któremu nie sposób było się oprzeć. Nie wiem czy to był chwyt reklamowy czy tak się złożyło, że pracownicy lubili najbardziej właśnie tę kawę. Pewnego dnia dałam się namówić na kawę i po jej wypiciu zmieniłam zdanie na temat kaw. 

Kiedy w końcu kupiliśmy z mężem nasz własny ekspres do kawy, naturalnym wyborem była właśnie ta kawa. Jedna z naszych najbardziej ulubionych wersji to Pellini Espresso Bar VivaceJest to mieszanka arabiki i robusty w stosunku 80/20. Ma ona lekką orzechową nutę i jest bardzo smaczna zarówno dla mnie czyli kawosza od lat jak i dla męża, który kiedyś kawy nie lubił. Jego historia picia kawy jest dość zabawna bo zawsze unikał w domu picia kawy. Natomiast jak byliśmy w gościach u mojego brata to kawa i ciasto były podawane za każdym razem i spożywał to ze smakiem. Jakie było moje zdziwienie kiedy kiedyś nagle sam kupił w sklepie kawę i zaczął ją regularnie pić. Wspomnianą kawę Pellini przygotowuję zarówno w ekspresie do kawy jak i w kawiarce. Kiedyś nabyłam taką wersję na indukcję i bardzo dobrze mi smakuje taki napój. Jest to włoska kawa, która kojarzy mi się z intensywnym aromatem. Tutaj czuć jakość wysokopółkowego produktu. 

Drugą kawą, którą często kupuję jest Lavazza Qualita Oro. Jest to jedna z najbardziej znanych na świecie firm i mam wrażenie, że każdy gdzieś ją widział i kojarzy z różnych półek sklepowych. W ten sposób właśnie ją kupiłam, leżała w jednym z marketów i patrzyła się na mnie. Pomyślałam, że dam jej szansę i kupię ją tamtego dnia. To był dobry pomysł bo kawa zagościła u nas na dłużej. Mamy tu w składzie 100% arabiki. Idealnie sprawdza się ona do espresso kiedy chcemy sobie dodać energii w ciągu dnia, ale też do latte. To taka zawsze bezpieczna opcja - to kawa, która mi oraz domownikom smakuje. Nie jest kwaśna, nie czuć w mojej opinii goryczki - idealna zarówno na co dzień jak i wtedy kiedy potrzebuję się mocniej pobudzić. Posiada ona średni poziom zawartości kofeiny. Bardzo smaczna kawa i stosunkowo łatwo dostępna.   

Ostatnią moją ulubioną kawą jest Audun Coffee - Cuba Espresso Blend powiedziałabym, że to jest już kawa bardziej ekskluzywna. Nie wiem jak Wy ale ja często lubię sobie poczytać informacje z opakowania. Ten produkt to mieszanka kaw ziarnistych z Kuby i Afryki. Wypalana przez konkretną osobę czyli Auduna Sorbottena, który w 2015 roku zdobył I miejsce w Mistrzostwach Świata Roasting w Goteborgu w Szwecji. Często lubię sobie wyobrażać jak dana firma dba o ziarna kawy, jak dogląda procesu jej zbierania itd. Kiedy mam wiele informacji na opakowaniu czuję się trochę jakbym tam była i doświadczała tego wszystkiego na żywo. Kawa ta ma niską kwasowość i sporą dawkę wyczuwalnej czekoladowej słodyczy. To kawa, która bardzo mi smakuje i lubię ją kupować na prezent dla kogoś. Jest to 100% arabika o średnim stopniu palenia ziaren. Czasem warto wydać więcej na coś co bardzo nam smakuje i przyniesie nam dużo przyjemności. 

Wspomniane kawy kupuję na Coffeedesk jest to miejsce gdzie mam duży wybór zarówno kaw jak i herbat. Często do sprawdzonych marek zakupowych dorzucam też te, których nie znam. To dla mnie kopalnia informacji o kawach i nie tylko.

To było moje top 3 obecnie najczęściej kupowanych kaw. Dajcie znać jakie kawy Wy lubicie i moglibyście polecić je innym. 

Post powstał we współpracy.

2 komentarze:

  1. Ja jedynie co znam Lavazze, bo piłam ją będąc we Włoszech, u nich to bardzo popularna kawa.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl