niedziela, 11 marca 2018

Jedyny i niepowtarzalny IWAN - Katherine ApplegateDziś chciałam Wam napisać o książce JEDYNY i NIEPOWTARZALNY IWAN Wydawnictwa CZYTAM.

OPIS: Zainspirowana prawdziwą historią opowieść o gorylu, który spędził niemal trzy dekady w mini zoo mieszczącym się przy centrum handlowym, nie widząc żadnego przedstawiciela własnego gatunku.
Kiedy poznaje Ruby, malutką słonicę odebraną rodzinie, Ivan zaczyna postrzegać miejsce swojego zamieszkania z zupełnie innej perspektywy. I tylko od niego będzie zależeć czy uda mu się coś w życiu Ruby zmienić. Trzymając kciuki za Ivana, trzymamy je tak naprawdę za nasze własne człowieczeństwo i nasze możliwości.

Wzruszająca, pięknie napisana i inteligentna historia, która zmienia punkt widzenia na zwierzęcą wrażliwość.

Katherine Applegate miesza humor i smutek, by stworzyć niezapomnianą pierwszoosobową opowieść o przyjaźni i nadziei.


MOJA OPINIA: Książka jest dość gruba, ale tekst jest ładnie rozłożony na poszczególne partie i szybko się czyta. Zresztą sama opowieść o gorylu IWANIE, który musi mieszkać w Centrum handlowym będąc atrakcją dla kupujących jest bardzo poruszająca. 

Iwan ma mnóstwo wspomnień, dotyczących zarówno poprzednich opiekunów jak i zdarzeń ze swojego dzieciństwa i innych. Atrakcją jest także chora słonica oraz parę innych zwierząt. Mini ZOO jest swego sposobem rodzajem na przetrwanie. Tylko pieniądze kupujących są w stanie je utrzymać. Ivan więc musi poniekąd przyciągać ludzi do siebie, dzień w dzień bo rachunki same się nie zapłacą. W wolnej chwili zajmuje się on rysowaniem martwej natury, rysunki te sprzedawane są na bieżąco kupującym. Podczas występów trzy razy dziennie występuje IVAN, MAC czyli właściciel tego przybytku oraz słonica Stella zabawiają ludzi. 

Bardzo ciekawym aspektem są spostrzeżenia IWANA jako goryla, który obserwuje zachowania ludzi. Nie może zrozumieć co takiego ciekawego jest w chodzeniu po centrum handlowym. Zastanawia się też po co tyle gadać o bzdurach (zwłaszcza kiedy ludzie nie mają nic do powiedzenia) skoro można ten czas spożytkować inaczej, lepiej. 

Przemyślenia IWANA są pisane krótkimi zdaniami, bez zbędnego lania wody trafia on w samo sedno. Znajdziemy w tej książce wiele złotych myśli i prawd. 

Jest to pozycja dla dzieci powyżej 8 roku życia, jednak mój (młodszy) syn chętnie jej słucha z zaciekawieniem. Bardzo poruszająca opowieść o przyjaźni oraz o tym jak zwierzęta czują się w cyrku, przeplatana różnymi zdarzeniami dnia codziennego. 

Jest to bestseller New York Timesa

Serdecznie polecam !  

17 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze o tej książce. Wydaje się ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Emm... w sumie Twoja opinia to dalsza część opisu fabuły ;P Przydałoby się jednak wiece od Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie chce zdradzac za duzo :) zawsze opisuje książki nie wykladając wszystkiego na tacy :)

   Usuń
 3. Pierwszy raz się w sumie z nią spotykam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Extra pozycja dla dzieciaków <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobry pomysł na prezent dla młodszych w rodzinie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. świetna historyjka dla starszych dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno wielu dzieciom spodoba się ta książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Taka alegoria świata dorosłych - fajna propozycja książkowa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam, kupiłam już jakiś czas temu, bo czytałam, że jest fajna i pouczająca, nawet łezkę wyciśnie, ale jeszcze się za nią nie zabrałam :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy pomysł na książkę!

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie książki to ja rozumiem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. O gorylu - może być ciekawie! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl