środa, 19 grudnia 2018

Czy warto przyjmować probiotyki ?


Chyba każdy z nas zna probiotyki. To takie mikroorganizmy - najczęściej bakterie, które podane w odpowiedniej ilości doustnie wywierają pozytywny wpływ na nasz organizm. Bakterie te powinny tworzyć naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego człowieka, dodatkowo są zdolne do namnażania się w jelitach. Docierają one do jelita będąc odpornym na działanie kwasu solnego w żołądku i żółci w dwunastnicy. Mam wrażenie, że świadomość w Polsce na temat probiotyków jest coraz większa - i dobrze bo warto je przyjmować oczywiście po konsultacji z naszym lekarzem.

Jedne z najbardziej wartościowych szczepów bakterii to Lactobacillus rhamnosus GG. Warto zwrócić uwagę, na oznaczenie GG, które jest bardzo istotne. Mówi nam ono o określonym szczepie taksonomicznym bakterii. Jest to krótko mówiąc najlepiej przebadany szczep bakterii probiotycznych.

Wspomniane bakterie wywierają korzystny wpływ na organizm, gdyż pomagają budować układ odpornościowy człowieka

Kiedyś przyznam szczerze, że podawałam probiotyki swoim dzieciom tylko w trakcie antybiotykoterapii. Jednak z czasem zagłębiłam temat i dziś wiem, że warto jest to robić także na co dzień, żeby wzmocnić naturalną mikroflorę jelita. Staram się zawsze zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym wprowadzić probiotyki do naszej codziennej diety.

Nie można przedawkować probiotyków - ich nadmiar jest naturalnie wydalany z naszego organizmu. Nie musimy się więc przejmować jeśli podamy o jedną kroplę za dużo.

Najbardziej lubię probiotyki w postaci kropli - podanie ich dzieciom jest łatwe i nie wymaga ode mnie jakiegoś większego wysiłku. Na każdym opakowaniu znajdziemy zalecane dawkowanie. Podanie bezpośrednio do jamy ustnej według mnie jest najbardziej miarodajne. Kiedyś rozpuszczałam je w mleku w butelce, ale według mnie do organizmu mogło wtedy trafić ich mniej niż powinno.

Probiotyki z apteki to jednak nie wszystko. Warto znać także inne produkty wspomagające nasz organizm w pożyteczne bakterie.

Staram się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym także podawać dzieciom także wyroby mleczne. Kupuję wtedy - jogurty, maślanki, kefiry oraz kiszonki – na przykład kiszoną kapustę, ogórki albo inne przetwory fermentowane. Są to tak zwane naturalne probiotyki, w których również namnażają się pożyteczne dla nas bakterie.

Wybierając preparat probiotyczny w aptece warto zaopatrzyć się w coś dobrego jakościowo i poszukać fajnych promocji cenowych.

Co istotne - przed podaniem należy zapoznać się dobrze ze sposobem użycia i w razie potrzeby wstrząsnąć buteleczką żeby faktycznie probiotyk został prawidłowo odmierzony. Tylko wtedy będzie mieć możliwość zadziałać prawidłowo. Wybierzmy też odpowiednią postać - inną dla dzieci i inną dla osób dorosłych bo o sobie i swoim zdrowiu także warto pamiętać.

A Wy stosujecie probiotyki ?

9 komentarzy:

 1. Przyznam szczerze, że ja nie używam probiotyków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Używam probiotyków, są one niezwykle ważne.

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam jogurty ale i tak przyjmuję witaminy i minerały,probiotyki rzadziej

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem ale mój żołądek się nie dogadał z żadnym probiotykiem aptecznym, poza Enterol który jest na biegunki i biorę w razie potrzeby A tak jogurt codziennie i ogórki kiszone.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zawsze do antybiotyków czy silniejszych leków biorę probiotyk, nawet czasem po tabletkach antykoncepcyjnych. Bez nich to raczej moje jelita i żołądek by nie przetrwały, a ja miałabym dzień z życia wyłączony.

  OdpowiedzUsuń
 6. Też uważam, że są ważne.
  Samo życie.
  Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krystyna
  zapraszam do mojej strony www.krystynaczarnecka.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam o nich przy antybiotyku, ale i coraz częściej jak coś zaczyna się dziać, na co dzień jeszcze nie wyrobiłam sobie tego nawyku :P

  OdpowiedzUsuń
 8. My rowniez stawiamy na kiszonki ;) pyszne i naturalne

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak, probiotyki warto przyjmować!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl