wtorek, 20 sierpnia 2019

Jak założyć pierwsze akwarium ?Jak wiecie w naszym mieszkaniu akwariów jest sporo. Na początku było jedno z rybkami, potem doszły ślimaki, krewetki, raki. Chwilowo mamy 4 akwaria plus piąte puste. Są różne możliwości - jedni zakładają akwarium dla rybek, inni dla roślin. Są też tacy, którzy myślą, że rybka w kuli to świetny pomysł na ozdobę pomieszczenia.

Dziś chciałam napisać jak założyć pierwsze akwarium słodkowodne. Wiele osób mnie o to pyta więc myślę, że warto wszystko co najważniejsze ująć w jednym miejscu. 

Pierwsze akwarium przed umieszczeniem w nim rybek należy dobrze umyć i wyczyścić. Nie używamy tutaj żadnej chemii, wystarczy ciepła woda. Staramy się aby akwarium było czyste oraz nie zawierało kompletnie nic - żadnego pyłu, piasku, kurzu.

Na dno umytego akwarium wsypujemy żwir  - ten średniej wielkości jest odpowiedni dla wielu gatunków ryb. W tylnej części powinno być go więcej ponieważ tam będzie największa ilość roślin - potrzebują one większej ilości podłoża żeby się ukorzenić.

Takie podłoże można wzbogacić dodatkowo substratem. Taki środek zawiera nawóz, który uwalnia się do roślin, dzięki czemu będą one zdrowsze. Oczywiście substrat dobieramy w zależności od naszego podłoża. Wsypujemy zatem go na pierwszą warstwę żwiru następnie nanosimy drugą warstwę podłoża, żeby przykryć wszystko dokładnie.

Następnie układamy dekorację - niektórzy lubią różne sztuczne zamki, groty, domki. Ja wolę prostotę - zwykle wkładam korzeń lub kilka korzeni dookoła których sadzę rośliny. Bardziej wolę takie naturalne dekoracje, ale wszystko zależy od gustu.

Teraz zabieramy się za wlewanie wody, ważne jest żeby nie spowodować zmętnienia wody dlatego wlewamy wodę małymi porcjami. Najlepiej do tego celu użyć talerzyk lub tackę, położyć ją na dnia i na nią wlewać wodę. Dzięki temu wlewanie wody nie spowoduje zmieszania naszego podłoża z substratem.

Następnie do akwarium wkładamy grzałkę z termoregulacją, można ją umieścić pionowo lub poziomo. W dzisiejszych czasach nie trzeba się obawiać o ułożenie grzałki - są to urządzenia bardzo bezpieczne.  Po drugiej stronie akwarium umieszczamy filtr. Warto też gdzieś z przodu umieścić termometr żeby kontrolować temperaturę wody. Oczywiście grzałka ma ustawioną konkretną wartość jednak pamiętajmy, że woda może mieć temperaturę o jeden stopień niższą lub wyższą. Jest to całkowicie normalne działanie.

Umieszczając rośliny w akwarium wyjmujemy je z koszyczków i dokładnie wcześniej usuwamy wszystkie dodatkowe włókna. Niektórzy wkładają całe rośliny od razu do akwarium razem z koszyczkiem i wypełnieniem, nie jest to dobry pomysł. Tam nie ma żadnego nawozu wspomagającego rośliny. Są różne gatunki roślin - musicie sami wybrać, które będą Wam odpowiadać. Można też nabyć zestawy roślin z dodatkowymi gadżetami.

Rośliny wkładamy w podłoże lekko ją przysypując i wyciągając minimalnie do góry. Zwykle należy sadzić rośliny z tyłu, żeby z przodu móc obserwować rybki.

Woda nalana do akwarium powinna się przefiltrować przez kilka dni zanim wpuścimy rybki. Najlepiej kupować je w sprawdzonych miejscach gdzie ktoś może doradzić jakie gatunki mogą ze sobą razem żyć. Nie chodzi nam przecież o to, żeby jedne zjadały drugie.

Kiedy przyniesiemy taki worek z rybkami do domu należy go włożyć w całości na 10-15 minut do akwarium. dzięki temu temperatura wody się wyrówna co też ma wpływ na zmniejszenie się stresu w naszych nowych lokatorach.

Otwieramy worek z rybkami i wyławiamy z niego rybki. Nie powinno się tej wody przyniesionej w worku ze sklepu wlewać do naszego akwarium. Mogą być w niej różne bakterie, które niekoniecznie pozytywnie będą działać na rośliny i rybki. Warto mieć siatkę do łowienia. Rybki wpuszczamy spokojnie, powoli.

Nie ma się co spieszyć z zakupem wielkiej ilości rybek. Najlepiej kupić kilka z jednego gatunku, wpuścić je i obserwować czy wszystko jest w porządku. Za jakiś czas możemy przecież dokupić inne. Dzięki temu jesteśmy w stanie śledzić dokładnie co się dzieje w naszym akwarium. 

Pamiętajcie, że nie warto przekarmiać rybek, lepiej dać mniej ale częściej, żeby nadmiar pokarmu nie zalegał i nie psuł się w akwarium.

Jeśli jeszcze nie kupiliście nic, warto zerknąć do sklepu PLANTICA, znajdziecie tu ogromny wybór tak naprawdę wszystkiego co jest potrzebne do założenia akwarium.

A WY planujecie założyć akwarium ?

9 komentarzy:

 1. Akwarium to fajna sprawa, ale u mnie w domu raczej by się nie sprawdziło :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. mój chłopak od zawsze marzy o akwarium z rybkami, ja zupełnie się na tym nie znam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie planuję posiadania akwarium. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Póki co akwarium to nie moje marzenie. Ale z chęcią przeczytałam twój wpis, bo kto wie, może kiedyś się przydać, gdy syn będzie chciał rybki?

  OdpowiedzUsuń
 5. Swego czasu zastanawiałam się nad kulą, jednak, jak poczytałam, zrezygnowałam. Może za jakiś czas zdecyduję się na duże akwarium :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie sama myślę nad akwarium, świetny post :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Akwarium jakoś nigdy mnie nie kusiło.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak byłam mała mogłam godzinami patrzeć na rybki w akwarium :) Ale mimo to wolę zwierzaki, które mogę przytulić i pomiziać :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl