poniedziałek, 28 sierpnia 2023

Ajurweda - dlaczego jej nie doceniamy?

 Ajurweda to słowo, które na pewno przewija się w życiu każdej z nas. Na pewno w wielu gazetach spotkałyście się z reklamami produktów do masażu czy do pielęnacji ciała w oparciu o ajurwedę. Podobno słowo to oznacza - Ajur czyli życie weda czyli wiedza. Można też nazwać, że to wiedza na temat życia. Ważny jest tutaj też aspekt duchowości, chodzi tutaj o to, żebyśmy się czuli dobrze we własnym ciele. Ja przyznam się, że bardzo mnie interesowało to pojęcie. Praktykowanie ajurwedy w Indiach odbywa się od wielu, wielu lat. Ja zwykle słyszałam o tym pojęciu w kontekście zabiegów kosmetycznych. Natomiast temat jest bardzo szeroki i warto go zgłębić. 

Ze swojej strony polecam zajrzeć na stronę https://devaharmony.com/pl/

Jak wiecie człowiek przez całe życie się zmienia. Ja sama mam tak, że kiedyś byłam zamknięta na wiele tematów, teraz z czasem jest inaczej - bardziej się otworzyłam na świat. Podoba mi się wiele aspektów Ajurwedy. Napiszę Wam o kilku z nich poniżej. 

W takim codziennym życiu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które są w zgodzie z Ajurwedą. Przykładem takim może być sporządzanie największego posiłku w godzinach popołudniowych. Mówi się, że śniadanie powinno być najbardziej obfite. Natomiast jednak obiad czy też lunch jest tym momentem w ciągu dnia kiedy te dania powinny być bardziej obfite, duże oraz odżywcze. Wtedy mówi się, że organizm już jest na tyle wybudzony i gotowy, że to dobry moment na taki duży posiłek.  

Warto też jeść sezonowo czyli to co faktycznie w danym czasie jest świeże. Istotne jest też jedzenie w zależności od strefy klimatycznej. Jak najwięcej powinniśmy jeść lokalnych produktów, które można spotkać na pobliskim targu. Bez ściągania posilłków z innych krajów. Wiadomo, że trudno zimą o truskawki czy arbuza. To znaczy może nie trudno je kupić, ale jednak one naturalnie w tym czasie u nas nie występują 

Ważnym elementem jest też regularne wstawanie i chodzenie spać. Ta rutyna bardzo dobrze służy każdemu organizmowi. Ciało można powiedzieć zaczyna się do tego przyzwyczajać i dzięki temu lepiej zaczyna funkcjonować. Dłuższy sen też pozwoli nam strawić wszystko. Ja sama wiem po sobie, że nawet w sobotę kiedy mam wolne budze się samodzielnie o stałej godzinie, kiedy faktycznie wstaję w tygodniu. 

Ciekawym aspektem jest też to, że owoce należy jeść bardzo często w ciągu dnia i najlepiej jeść je solo, bez łączenia z innymi składnikami. Dbamy o to, żeby nasz organizm jak najlepiej strawił wszystkie wartości odżywcze. W związku z tym warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie produkty powinno się łączyć. Owoce są fajne jako przekąska, lepiej zjeść je bez żadnych dodatków. 

Jednym z aspektów ajurwedy są także ćwiczenia - może to być joga, rozciąganie czy cokolwiek co jest dla nas w danej chwili możliwe. Często myślimy o przeszłości albo przyszłości ale zapominamy o tym co jest teraz. Warto poćwiczyć, zrobić coś dobrego dla swojego ciała. Od kilku miesięcy ćwicze regularnie i wiem ile daje mi to radości oraz satysfakcji. 

O ajurwedzie można jeszcze dużo pisać. Dajcie znać co z tej tematyki Was zainteresowało?

Post powstał we współpracy.

 
4 komentarze:

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl