czwartek, 14 lipca 2016

Jak wyleczyć chrapanie ?

Chrapanie to przypadłość, którą pewnie wszyscy znacie. Niby nic takiego, ale potrafi być sporym problemem zwłaszcza dla domowników. Uciążliwe chrapanie dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Przypadłość zaburza sen zarówno dla chorego, jak i partnera. Poziom natlenienia organizmu jest wtedy znacząco mniejszy, przez co człowiek jest ciągle zmęczony. 

Niektórzy twierdzą, że problem znika po schudnięciu (jeśli mamy nadwagę), ale niestety nie jest tak łatwo. Z chrapaniem związane są też bezdechy senne (Zespół Obturacyjnych Bezdechów Sennych) dotyka on aż 50% ludzi. Wiadomo, że z wiekiem jest coraz gorzej.


Według specjalistów najskuteczniejszą metodą są zabiegi laserowe. 

Przyczyna chrapania może leżeć w nieprawidłowej budowie gardła i utrudnionym przepływie powietrza przez drogi oddechowe. W efekcie podniebienie i języczek zostają wprowadzone w drgania. Do pojawienia się dolegliwości może również przyczynić się palenie papierosów i picie alkoholu oraz otyłość. Wśród kolejnych powodów można wymienić też nieprawidłową drożność nosa (skrzywienie przegrody, polipy), zaś w przypadku chrapania u dzieci problemem może być przerost migdałków.

Leczenie polega na naświetlaniu struktur gardła światłem lasera. Podgrzanie tkanki miękkiej języczka i podniebienia skutkuje zwiększeniem sztywności tkanki i zminimalizowaniem wibracji wywołujących chrapanie. Dzięki stymulacji włókien kolagenu problem zostaje wyeliminowany wraz z ryzykiem wystąpienia bezdechów sennych. Już po pierwszym zabiegu można zauważyć efekty. 

Istnieje kilka metod leczenia chrapania takich jak operacja chirurgiczna i laseroterapia systemem Night Lase. Bardziej nowoczesna metoda jest laser Er:Yag. Jest ona wykonywana w Medi Spa Nefertari w Kielcach. Skuteczność prawidłowo prowadzonej laseroterapii wynosi ok. 90%. Laserowy zabieg polega na naświetlaniu struktur gardła (bocznych powierzchni nasady języka, języczka, podniebienia miękkiego i łuków podniebiennych). Dla pełnej skuteczności zaleca się zabiegi wykonywane etapowo – w 3 sesjach.

Zazwyczaj wystarczy przejść jedną sesję, by pozbyć się problemu chrapania. W przypadku braku poprawy terapia jest przeprowadzana ponownie po upływie 6 miesięcy. Przed zabiegiem nie należy spożywać żadnych pokarmów (można coś zjeść ok. godzinę po naświetlaniu). Wykonywane są też badania laryngologiczne, żeby pacjent mógł być zakwalifikowany do zabiegu. 

Sam zabieg jest bezbolesny, można na wszelki wypadek wziąć znieczulenie miejscowe jeśli ktoś bardzo tego potrzebuje. 

Terapia laserem polega na podgrzaniu tkanki miękkiej języczka i podniebienia. Efektem działania systemu jest produkcja kolagenu, powodująca usztywnienie tkanki. Podczas seansu specjalista aplikuje na obszar zabiegu ok. 6 tys. impulsów. Oddziaływanie termiczne lasera wywołuje skurczenie się naświetlanego obszaru oraz stymulację produkcji włókien kolagenowych.

Po zabiegu chrapanie może się nasilić, ale jest to efekt opuchlizny, która po kilku dniach zniknie. Osiągnięcie najlepszych rezultatów zapewnia leczenie laserowe złożone z serii 3 zabiegów przeprowadzonych w ciągu ok. 6 tygodni.

Placówką, która jako pierwsza w Polsce zaczęła stosować metodę Night Lase przy użyciu lasera Erb-Yag, jest warszawska klinika SnoremeD.

W Krakowie z kolei terapię systemem NightLase wdrożyło Centrum zdrowia i urody Harmonia. W cenie 1,5 tys. złotych można poddać się w tym ośrodku trzem zabiegom laserowym. Tyle samo zapłaci pacjent Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA, a kolejna krakowska placówka, Femmalium MED SPA, terapię złożoną z 3 zabiegów przeprowadza za 1 tys. złotych. Podobne stawki podają placówki w Kielcach. Ośrodek Medi Spa Nefertari przeprowadza terapię złożoną z 3 seansów z wykorzystaniem lasera w cenie 1199 złotych, natomiast pojedynczy zabieg kosztuje w nim 500 złotych.

Czyli krótko mówiąc naświetlanie laserem struktur gardła powoduje wytwarzanie naturalnego kolagenu, który usztywnia nam te struktury dzięki czemu chrapanie już nie wystąpi. Jest to zabieg najbardziej nowoczesny i bezbolesny. Poprawi on komfort zarówno nasz jak i naszych domowników.

Więcej o lekarzach i cenach za wyleczenie z chrapania możecie poczytać tu: www.tourmedica.pl/kliniki/leczenia-chrapania-i-bezdechu-sennego/warszawa/

20 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis kochana, na szczęście w moim domu nie mam problemów z chrapiącymi bliskimi <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja myślę, że każdy w mniejszym lub większym stopniu chrapie, zależy od kondycji fizycznej, psychicznej i polożenia ciała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy wpis, wiele osób ma z tym problem oraz z bezdechem.

  OdpowiedzUsuń
 4. dobrze, że mój chłop nie chrapie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Problem z chrapaniem jest bardzo często spotykany i najczęściej po wysiłku i nie przespanych nocach :) Ja nie mam z tym problemu ale jak za wale z dwie noce to słyszę sama siebie i mam pewność, że każdy z nas ma tą przypadłość nawet dzieci :)Bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ponoc zgrzytam zębami także tez ciekawie ale sama siebie nie słyszę :)

   Usuń
 6. Dzisiaj już czytałam o chrapaniu na jednym z blogów i powiem Ci, że jest to bardzo ciekawy temat do poruszenia. Osobiście dziwę się mojej mamie, że jej nie przeszkadza chrapanie taty, albo się do niego przyzwyczaiła albo wcale go nie słyszy. Mi męża chrapanie bardzo przeszkadza dlatego kopie go w nogę dotąd aż nie przestanie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój tato tez chrapie :) ale on do lekarza nie pójdzie takie podejście niestety ;)

   Usuń
 7. Nie wiem czy mój wujek miał ten laserowy zabieg czy jakiś inny - ale u niego niestety nie pomogło.

  OdpowiedzUsuń
 8. To ten laser musze wypróbowac na moim :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój chrapie okropnie, ale na taką metodę raczej by się nie zdecydował :-(

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój nie chrapie, chyba, że jest tak wykończony to coś mu się ta zdrarzy :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Mój mąż straaaasznie chrapie... ja chrapałam w ciąży :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja mama, teściowa.. każdy chrapie ;) ja też chyba zaczynam, ale delikatniej. Jednak chyba nie zdecydowałabym się na leczenie tej dolegliwości.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mój facet niestety chrapie.. i to jak młot pneumatyczny ;< niestety po wizycie okazało się, że musi zoperować przegrodę nosową.. czego on nie zrobi bo nawet igły się boi.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl