niedziela, 10 lipca 2016

Moczenie nocne u dzieci - jak pomóc dziecku ?
Dziś chciałam zwrócić Waszą uwagę na problem moczenia nocnego u dzieci. W mojej rodzinie moja kuzynka zmagała się z tym problemem kilka lat temu i nie wiadomo było jak sobie z tym poradzić. Nie pamiętam dokładnie co jej pomogło, wiem jednak, że była to bardzo wstydliwa sprawa rodzinna. 

Moczenie nocne, zwane także enurezą, to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu. Występuje u dzieci w różnym wieku, zarówno u pięciolatków jak i siedmio czy dziewięciolatków. Częściej u chłopców niż u dziewczynek. Z wiekiem problem ten się zmniejsza. 

Przyczyn występowania może być wiele - mogą być one fizjologiczne lub psychologiczne. Pomiędzy mózgiem a pęcherzem moczowym istnieje komunikacja. Zwykle kiedy musimy się załatwić po prostu się budzimy. Brak równowagi pomiędzy nocną produkcją moczu i pojemnością pęcherza prowadzi właśnie do moczenia nocnego. 

Postępowanie w takich przypadkach zależy od przyczyn moczenia nocnego. I teraz trochę naukowych terminów.  Terapia przedstawiona na stronie Suchyporanek.pl obejmuje stosowanie alarmu wybudzeniowego oraz przyjmowanie leku o nazwie desmopresyna. Są to dwa rodzaje leczenia pierwszego rzutu zalecane przez stowarzyszenie Children’s International Continence Society. Ponadto zaleca się zmianę stylu życia, trening pęcherza moczowego oraz dalszą terapię farmakologiczną z zastosowaniem np. leków antycholinergicznych bądź trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych.

Desmopresyna powoduje zmniejszenie objętości moczu w pęcherzu i jest często przepisywana w przypadku moczenia nocnego. Alarm wybudzeniowy to inna powszechnie stosowana metoda – zostaje on uruchomiony w chwili wykrycia wilgoci. Niekiedy stosuje się równocześnie leki i alarm wybudzeniowy.
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia moczenia nocnego jest udanie się do lekarza w celu rozpoznania przyczyny oraz ustalenia odpowiedniego leczenia. 

Na stronie Suchyporanek.pl po wpisaniu miejscowości wyskoczą nam specjaliści z tej dziedziny. W pierwszej kolejności należy jednak udać się do pediatry lub lekarza rodzinnego. Po odpowiednim leczeniu każde dziecko z enurezą będzie zdrowe. W dniu 24 maja na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Moczenia Nocnego. Jest to akcja mająca na celu budowanie świadomości rodziców na temat wagi tego problemu i jego wpływu psychospołecznego na rozwijające się dziecko.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Suchyporanek.pl


10 komentarzy:

 1. ciekawy wpis, ja jeszcze nie mam dzieci

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam z dzieciaczkami tego kłopotu. Na szczęście. Ale temat ważny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla wielu mam to będzie przydatny wpis

  OdpowiedzUsuń
 4. Poważna sprawa. Ale dobrze, że można temu zaradzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatne informacje, także dla przyszłych matek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam badań, więc nie wiem jak dużą ilość dzieciaków to dotyka - ale z doświadczenia wiem, że sporą - temat jednak jest wstydliwy i nikt się chętnie do tego nie przyznaje mim, że upłynęło od tamtego momentu naście lat.
  Nie wiem jak teraz wygląda ten aparacik, ale kilkanaście lat temu jego dźwięk potrafił postawić na nogi domowników i sąsiadów - a samego zainteresowanego nie zawsze ;) aczkolwiek metoda skuteczna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla przyszłych mam dobry wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przykra przypadłość, ale na szczęście wiele dzieci z tego wyrasta.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl