poniedziałek, 29 października 2018

Budowanie pozytywnej samooceny z DOVE SELF-ESTEEMDove Self Esteem to program służący do budowania pozytywnej samooceny u nastolatków. Podejrzewam, że każdy z nas w młodym wieku przechodził przez ocenianie własnej osoby przez rówieśników oraz innych ludzi. Często było to źródłem naszej niskiej samooceny. 

W telewizji gazetach i internecie pełno jest zdjęć pięknych kobiet i mężczyzn - ubierają się oni bardzo modnie i na czasie. Widać, że podążają za najnowszymi trendami. Mam wrażenie, że mózg nastolatki czy nastolatka jest chłonny jak gąbka i niestety też bardzo wrażliwy. Powoduje to, że kiedy ta osoba ubierze się czy wygląda inaczej niż wszyscy to automatycznie staje się pośmiewiskiem. Kiedy ma odstające uszy, zbyt duży nos, włosy w kolorze nie takim jak wszyscy automatycznie przerysowuje w swojej głowie te cechy i jeszcze bardziej wyolbrzymia. Z jednej strony to inni nas krytykują a z drugiej to sami dla siebie jesteśmy bardzo surowi. Często jest tak, że coś co nam się w sobie nie podoba jest tylko w naszej wyobraźni i świadomości, okazuje się, że nikt inny tego nie widzi. 

Takie hejtowanie kogoś za to, że wygląda inaczej czy jest inaczej ubrany bywa, że pozostaje w pamięci na długie lata i bardzo drastycznie obniża samoocenę. Pamiętam jak sama jeszcze za czasów późnej podstawówki nosiłam zielono jaskrawą bluzkę - mnie się ona podobała - bo było lato i czułam się dobrze w tym kolorze w tamtej chwili. Po latach gdzieś w luźnej rozmowie natomiast usłyszałam, że wszyscy się ze mnie śmiali - właśnie z powodu tej bluzki. Gdzieś tam czułam za swoimi plecami szepty i komentarze , ale do końca nie wiedziałam w danej chwili o co może chodzić. Takich powodów do obniżenia swojej samooceny może być wiele, ale warto nauczyć się inaczej patrzeć i oceniać siebie, a przede wszystkim mieć dystans. 

Bo tak naprawdę co z tego, że ktoś ma idealne włosy, wygląda perfekcyjnie i ubiera się jak z okładki gazety. Taka osoba wewnętrznie wcale nie musi być równie atrakcyjna i przebojowa. 

Zresztą nie oszukujmy się kanony mody się zmieniają - w tamtym roku były modne fryzury na boba i spodnie w kratkę, w przyszłym może być modna kosmiczna srebrna kurtka i włosy na krótkiego jeża. Kanon mody modelek też się zmienia - raz wszyscy szukają blond piękności o opalonej cerze, za chwilę brunetki z milionem piegów na nosie. Czy to znaczy, że powinniśmy ulegać temu wszystkiemu ? 

Już od najmłodszych lat należy pracować nad pozytywną samooceną zarówno swoją jak i naszych dzieci. Program Dove Self Esteem zawiera materiały dla rodziców oraz nauczycieli, które pomogą nam zrozumieć samopoczucie naszego dziecka. Zawiera on cenne informacje jak rozmawiać o własnym wyglądzie jak ćwiczyć wewnętrzne piękno. Możemy się z niego bardzo dużo dowiedzieć jak na przykład czy treści multimedialne mają wpływ na samoocenę dziecka ?

Według badań zaledwie pół godziny pracy z materiałami na tej stronie pomoże zbudować u młodego człowieka poczucie własnej wartości, a także poprawić własną samoocenę.
Jestem pod wrażeniem tego programu i zachęcam Was do jego poczytania, wiele fajnych pomysłów i dobre podejście do dziecka. Wspaniały pomysł i inicjatywa. 
 Wyniki konkursu Canpol Babies ZESTAW ZE STERYLIZATOREM CLOUDS wygrywaja:

Butelki trzeba sterylizować
Porządnie je dezynfekować
Gotować i odkarzać
Z bakterii wyparzać
Higieny to podstawy
By mleko bez obawy
Podawać maluchowi
I jemu brzuszkowi
Nie szkodzić wcale
Pokazać jak dbale
Mama czuwa i pilnuje
Zdrowia malca nie rujnuje
Lecz dba i stoi na straży
Nic złego się nie zdarzy
Nieznany płacz maluszka
Z powodu bólu brzuszka
Radość i szczęście na twarzy
Takiego synka właśnie znamy
O sterylizacji zdanie mamy
Bez niej rady nie damy!
Jest ona wiec potrzebna!
Butelce każdej niezbędna!

Ale żona sterylizuje nie tylko butelki ale i laktataor nawet smoczki. Dba i pilnuje tego bardzo. Taki sprzęt ułatwiłby jej życie.A mnie by była dozgonnie wdzięczna;)

Sterylizacja butelek, jest dla mnie czymś oczywistym. Nie wyobrażam sobie, aby nie wyparzać butelek zwłaszcza u maluszka. Dzięki temu procesowi,mam pewność że małe dziecko nie będzie narażone na bakterie które tworzą się w butelce. Zwykłe umycie butelek nie wystarcza, aby całkowicie pozbyć się bakterii. Obecnie wyparzam butelki w wielkim garnku z wrzącą wodą. Niestety nie jest to bezpieczne dla dziecka i w dodatku jest pracochłonne. Sterylizacja butelek jest inwestycją w zdrowie dziecka

Prosze kochani o Wasze dane do wysyłki na maila rossnett2@tlen.pl


13 komentarzy:

 1. sama zainteresowałam się tym programem, młodym ludziom brakuje pewności siebie z powodu presji otoczenia , mają także zaburzoną samoocenę

  OdpowiedzUsuń
 2. Poczytam o tym jeszcze więcej bo mnie bardzo zainteresowałaś.
  Mam już prawie naatolatka w domu i wiwem jak to jest.
  A takie buty nie, a bluzę z kapturem ale taką to a taką.
  I hajs się przy okazji jeszcze musi zgadzać bo to na kebaba czy na coś tam idzie.
  Ale racej samooceny to ten mój syn nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akcje i kampanie Dove bardzo mi się podobaja !

  OdpowiedzUsuń
 4. To bardzo interesujące. Nie słyszałam o tym wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 5. zaburzona samoocena jest przez nakrecany wyscig szczurów, poza tym wiele zachowań wynosi sie z domu a jak w domu tatus i mamusia sie nie szanują to jakie maja byc wzorce rodziny, partnera, zwiazku itp. jak by w szkołach była prowadzona edukacja seksualna z prawdziwego zdarzenia to tego typu akcje nie były by potrzebne ale cieszy mnie ze sa takie akcje robione.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tym, ale pomysł bardzo fajny :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za linka :) Podeśle siostrą bo siostrzenice to już prawie że nastolatki :D I Dobrze zaczynać bycie kobietą z dużym poczuciem własnej wartości

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatna akcja, oby więcej takich.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super misja, w tym materiały dla nauczycieli :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna akcja! budowanie pozytywnego postrzegania siebie jest bardzo ważne, warto zacząć wczesnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Teraz wszystko jest inaczej w wychowaniu dzieci. Szkoda że za moich czasów tak nie było , bo pozbyłam się kompleksów dopiero po 30-tce.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl