wtorek, 31 października 2023

Zastrzyk koloru we wnętrzu, dopamine decor na lepszy humor
Czy istnieje styl wnętrzarski, którego głównym celem jest nasze szczęście? Otóż tak! O czym mowa? Dopamine decor to trend obok, którego nie można przejść obojętnie, brzmi tajemniczo, dlatego poniżej wyjaśniamy, co kryje się za tym terminem.


Co to jest dopamine decor? 


 


Dopamine decor to trend wnętrzarski charakteryzujący się soczystymi kolorami, odważnymi wzorami, maksymalizmem i poczuciem szczęścia. Ten styl projektowania ma zupełnie inne podejście, eksponuje użycie elementów i reguł, które wywołują pozytywne emocje i intensyfikują pobudzanie dopaminy w naszym mózgu. Pamiętasz ten dreszcze emocji, gdy udało ci się upolować na promocji świetny przedmiot lub mebel? W takiej sytuacji dochodzi do indukcji dopaminy, ale tutaj nie chodzi o nadmierny konsumpcjonizm, kupujemy wyłącznie rzeczy, które są wyjątkowe i unikalne w swojej formie lub po prostu nas zachwycają.


Czym jest dopamina? Jest to bardzo istotny neuroprzekaźnik, który wpływa w uproszczeniu na naszą motywację, samopoczucie i nastrój, nazywana jest także neuroprzekaźnikiem wzmocnienia, ponieważ wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi.


 

Powrót tego trendu zaczął się w dobie pandemii, gdy uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest przestrzeń, w której mieszkamy. Nasz dom powinien być źródłem radości i naszym prywatnym azylem. Dopamine decor to nie tylko trend, ale także filozofia życia, a aplikując elementy stymulujące wydzielanie dopaminy w naszym otoczeniu, mamy szansę stworzyć środowisko, dzięki któremu poczujemy się szczęśliwsi, bardziej zmotywowani i spełnieni.


Kluczowe cechy dopaminowej aranżacji


Domowa terapia kolorem


Dopamine decor odwołuje się do psychologii koloru, aby stworzyć przestrzeń, która oddziałuje na nasze uczucia i emocje. Ciepłe kolory takie jak czerwony, pomarańczowy, żółty to barwy emanujące szczęściem, entuzjazmem, energią. Chłodniejsze kolory takie jak zielony czy niebieski przywodzą na myśl relaks i spokój. Dzięki wykorzystaniu siły koloru można urządzić każdy pokój zgodnie ze swoimi wyobrażeniami. 


Personalizacja przestrzeni 


Dobre samopoczucie to podstawowa idea dopamine decor, dlatego aranżacja powinna stanowić odzwierciedlenie naszych marzeń, stylu i przekonań. Otaczając się ulubionymi przedmiotami, tworzymy osobistą przestrzeń, obrazy, pamiątki z wakacji wywołują wspomnienia i przypominają o chwilach radości, dlatego warto stworzyć taką prywatną kolekcję.


 

Nietuzinkowy dizajnDopamine decor we wnętrzu skupia się głównie na rzeczach, sztuce i meblach. Królują oryginalne wzory i kolorystyka, nietypowe kształty i unikalne formy. Styl ten nawiązuje również do mebli Vintage, sięgając pamięcią do modeli mebli, które pamiętamy z dzieciństwa, możemy częściowo odtworzyć ten beztroski czas. 


Dopaminowe dekorowanie nie zachęca do nieprzemyślanych zakupów, wprost przeciwnie kupujemy rzeczy, które napełniają nas radością, mając na uwadze zasady zrównoważonego rozwoju. A wprowadzenie mebli i dodatków vintage doda nie tylko oryginalności, ale sprzyja ochronie środowiska poprzez wykorzystanie mebli z recyklingu bądź upcyklingu.


Jak wprowadzić zasady Dopamine decor do swojego wnętrza?


Zacznij od kolorów, wybieraj tylko te, na których myśl twoje serce zaczyna szybciej bić to znak, że ten kolor będzie idealny. Wybierz się w sentymentalną podróż do przeszłości, do czasów dzieciństwa. Przypomnij sobie, jakie plakaty wisiały na ścianach, jaki kolor miały ściany, jakiego koloru była komoda albo dywan. Możesz rozważyć pomalowanie jednej ściany na inny, odważniejszy kolor a pozostałe utrzymać w bieli lub wybrać soczyście kolorową tapetę.


Pomyśl, jak chcesz, aby czuli się goście przyjmowani w twoim salonie, jeśli wyobrażasz sobie atmosferę radości i optymizmu postaw na słonecznie żółtą kanapę, do tego niebieskie i zielone  poduszki, aby dodać harmonii. 


Rodzinne zdjęcia, pamiątki z podróży, ulubione cytaty umieszczone w ramkach, afirmacje, grafiki, czy ilustracje, które rezonują z tobą, stanowią źródło osobistych przeżyć i wspomnień, tworząc taką kolekcję, łatwo wprowadzisz elementy personalizacji. Wszystkie te przedmioty mają wywoływać pozytywne emocje i podnosić nas na duchu, sama aranżacja powinna być przyjemna i dostarczać dużo radości.


Jeśli masz w domu mebel, który jest pamiątką rodzinną i podoba ci się, rozważ jego renowację. Dopamine decor namawia do rozważnych zakupów, które wspierają zrównoważony rozwój i szukanie okazji na pchlich targach, czy sklepach vintage. Meble z drugiej ręki nadadzą wnętrzu unikalnego stylu, w połączeniu z nowoczesnymi wzorami tworząc eklektyczną przestrzeń.


Odważnie dodawaj akcesoria w salonie, możesz postawić na poduszki o dziwnych kształtach, skąpane w kolorze wazony, dywany czy zasłony, które “krzyczą” kolorem. Postaw na nietuzinkową lampę czy designerską żarówkę. Wybieraj barwy uzupełniające się np, żółty i fioletowy lub zielony i czerwony, kontrast dodaje energii i dodatkowych wibracji.


Post jest reklamowy.

7 komentarzy:

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl