środa, 1 sierpnia 2018

#wawskie14 - Jakub Pawełek

Chciałam Wam dziś zaprezentować książkę #wawskie14, można ją zamówić na stronie Warbook

OPIS: Warszawa, rok 2014. Niemcy od kilku lat okupują polską stolicę. Po ulicach krążą patrole, a akty terroru i brutalne represje na obywatelach miasta stały się codziennością. Cały zachodni świat nie robi nic, by wyrwać Polskę z rąk okupanta.

Do Warszawy zbliża się Armia Czerwona. Udręczona stolica ma nadzieję na odzyskanie wolności, a Armia Krajowa przygotowuje się do powstania. Na Facebooku, Twitterze i Instagramie pojawiają się relacje ukazujące to, co się dzieje w kraju nad Wisłą. Do reszty świata zaczyna docierać, jaki los zgotowali warszawiakom Niemcy.

Polacy szykują się do ostatecznej rozgrywki. Jaki będzie jej finał?

Jakub Pawełek znany jako autor współczesnych powieści wojennych podejmuje temat Powstania Warszawskiego i szuka odpowiedzi na pytanie, czy jego pokolenie zachowałoby się podobnie do pokolenia Kolumbów. Jak wyglądałby powstańczy zryw w czasach Internetu i mediów społecznościowych?

MOJA OPINIA: Jest to książka, która opowiada o powstaniu Warszawskim w 2014 roku. Bohaterowie mają smartfony i media społecznościowe więc cała akcja toczy się jakby w naszych czasach. Początkowo książka jest nieco chaotyczna, nie wiadomo do końca kto jest kim. Występują tacy bohaterowie jak Damian, który ukazywany jest ciągle ze swoją mamą, która boi się o jego życie. Jest tutaj też Rajska czyli bogini mediów społecznościowych - potrafi ona stworzyć taki vlog i zdjęcie, które będą się cieszyć ogromnym zainteresowaniem w sieci. Julia, która początkowo przedstawiana jest jako panienka lekkich obyczajów świadcząca swe usługi niemieckim porucznikom, potem natomiast spotyka ją wiele wojennych przykrych skutków. Jest także Piecyk znany jako najbardziej wpływowy bloger, z którym każdy się liczy. 

Oczywiście w książce nie zabrakło brutalnych gwałtów, scen z wybuchem granatów czy też strzelaniny.  W pewnym momencie nawet bohaterowie idą po ciałach zamordowanych wcześniej osób. Ukazany jest też szpital oraz cierpienie ludzi pokrzywdzonych. Każdy szuka schronienia jednocześnie nie chcąc opuścić swojego rodzinnego domu czyli Warszawy. Mimo tych wszystkich udogodnień technicznych obraz powstania jest bardzo okrutny i ciężki. Krwawe żniwo powala nas z nóg i zastanawiamy się czy bohaterowie przeżyją a jeśli tak to w jakim będą stanie. 

W książce opisywane są też pozytywne akcje jak obrona poszczególnych ważnych części warszawy. Jest jakaś nadzieje w tym wszystkim i ciągła chęć pomocy, choć jako czytelnik niestety nic nie możemy zrobić. 

Trochę przeszkadzało mi ciągłe sprawdzanie stastystyk w mediach społecznościowych jeśli chodzi o chociażby Rajską. Jednak z drugiej strony trzeba sobie uświadomić, że to nasza codzienność i pewnie podczas powstania również chcielibyśmy przekazać światu możliwie jak najwięcej informacji. Zwłaszcza w takich sytuacjach. 

Książka na pewno skłania do myślenia i refleksji nad własnym życiem. Co byśmy zrobili będąc na miejscu boharetów ? Nawet przy pomocy dzisiejszej techniki i udogodnień myślę, że takie wydarzenia zawsze są straszne i tragiczne. 

A WY lubicie taką tematykę ? 
5 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie przeczytałabym tą książkę .

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie nie dla mnie ;P nie lubię takich książek 😂

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. to musi być ciekawa książka, nasz obecny świat to zupełnie inna rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl