niedziela, 22 września 2019

Metoda Montessori. Naucz mnie to robić samodzielnie
Dziś przychodzę do Was z recenzją książki Wydawnictwa RM

OPIS: Pedagogika Montessori pozwala dziecku osiągnąć pewność siebie i samodzielność, a także daje mu możliwość wyboru aktywności i rozwijania się we własnym tempie. Kładzie nacisk na to, aby nie traktować dziecka jako przyszłego dorosłego, którego się modeluje, ale jako pełnoprawną osobę, której się towarzyszy i którą darzy się głębokim szacunkiem. Dorosłym – rodzicom i nauczycielom – pomaga życzliwie, dyskretnie, ale z pełnym zaangażowaniem towarzyszyć dziecku na drodze rozwoju.

Autorką książki jest Charlotte Poussin, nauczycielka pracująca metodą Montessori, od 2000 roku posiadająca dyplom Międzynarodowego Stowarzyszenia Montessori. Pracowała w Argentynie, Brazylii, Francji i Kanadzie. Kierowała szkołą Montessori. Jest autorką książki Montessori od narodzin do trzeciego roku życia oraz wielu zestawów pedagogicznych. Mama pięciorga dzieci, które wychowuje metodą Montessori.MOJA OPINIA: Książkę podzielono na rozdziały - w pierwszym poznajemy Marię Montessori - jej życiorys, szkoły do których uczęszczała. Mamy też opisaną popularność oraz kształcenie edukatorów przez Marię. Dalej jest opisany rozwój dziecka - to jest bardzo ciekawy rozdział - opisuje wrażliwość na ruch, doznania zmysłowe, życie społeczne. Kolejny rozdział opisuje zasady montessori w wieku od 3 do 6 lat. Nauka przez doświadczenie, aktywność, swoboda aktywności oraz komunikowania się.  Kolejny rozdział to montessori w szkole - materiały sensoryczne, materiały plastyczne i muzyczne. Jak uporządkować otoczenie, jak stworzyć miejsce przyjazne i spokojne. Dalej mamy Montessori w domu - aktywności domowe, pisanie, czytanie. Na końcu mamy opisane aktywności zwłaszcza przeciwieństwa jak gładki i szorstki - różnego typu ciekawe czynności jak przesypywanie, wyciskanie, składanie papieru, wycinanie, sortowanie.   

Bardzo doceniam wszelkie inspiracje oraz wyjaśnienie wszystkiego krok po kroku zasad Montessori. Książka jest napisana przyjemnie. Ważne zdania są wyszczególnione, znajdziemy w niej także zdjęcia. Książka w sposób ogólny prezentuje nam Montessori - pozwala zrozumieć na czym to polega. Jest ona zdecydowanie warta uwagi. Polecam!

6 komentarzy:

 1. Bardzo interesująca pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tą książkę - ze względu na specjalizację na studiach. Montessori jest rewelacyjną opcją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze wiedzieć na przyszłość o takiej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam tę metodę i jestem jej zwolenniczką. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. ta metoda jest bardzo popularna, cieszy mnie to, że powstają książki ułatwiające prace rodzicom :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo cenię sobie książki, które mówią o tej metodzie. Dużo wprowadziłyśmy w życie..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za każdy komentarz :)

Proszę o niespamowanie linkami.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, mój adres e-mail to rossnett2@tlen.pl

Szablon: Panna VEJJS, Wsparcie techniczne: weblove.pl